Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek Helenka Dvořáková je velmi talenotovaná, charizmatická a v neposeldní řadě i neuvěřitelně sympatická herečka, které si na jevišti nejde nevšimnout.

Po absolvování Akademického gymnázia, které ukončila maturitou z češtiny, angličtiny, němčiny a filosofie, vystudovala Helenka Dvořáková obor činoherní herectví na brněnské JAMU. Její rozhodnutí podat si přihlášku právě na herectví ovlivnili dva spolužáci, s nimiž v posledních dvou ročnících gymnázia hrála školní divadlo a kteří se posléze stali i jejími kolegy na JAMU - Jan Mikulášek vystudoval režii a Marek Cpin scénografii. Toto Helenino rozhodnutí bylo natolik rychlé, že rodiče ani neměli čas vymlouvat jí je a dnes jsou na svou jedinou dceru pyšní. Ještě před koncem studia získala angažmá v Městském divadle Brno, kde zůstala pět sezon a vytvořila tu řadu rolí činoherních i muzikálových (Máša v Rackovi, Lavínie ve Smutek sluší Elektře, Sally Bowles v Kabaretu, Ronny v Hair a mnohé další a velmi úspěšné).

V Městském divadle Brno se také setkala s režisérkou Hanou Burešovou, s níž nastudovala roli Coralliny v inscenaci Kamenný host aneb Prostopášník a hlavní ženskou roli Julie v Calderónově Znamení kříže. Za tuto postavu byla nominována na Cenu Alfréda Radoka a ve svém domovském divadle získala cenu pro nejpopulárnější herečku. Spolupráce s Hanou Burešovou ji posléze přivedla k hostování a od začátku sezony 2006/07 i k přijetí angažmá v Divadle v Dlouhé. V Městském divadle nadále dohrává své role, hraje také v Divadle U stolu (Život je sen, Macbeth - za roli Lady Macbeth byla nominována na Cenu Thálie i Cenu Alfréda Radoka), ve Studiu G (1+1=3) a s Bolkem Polívkou (Variace na chlast).

Helena Dvořáková hrála na příčnou flétnu, zpívala ve sboru Kampanela i s folkovou kapelou a věnovala se také jazzu, k němuž by se v Praze chtěla vrátit. Ráda cestuje, takže cestování je pevnou součástí jejího života. Rovněž pracuje i v Německu - před několika lety zpívala hlavní ženskou roli v Muži z La Mancha nebo například alternovala dvě z pěti Tovjeho dcer v Šumaři na střeše.

Za postavu Anežky Nulíčkové v Maškarádě získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích.

Momentálně můžeme tuto výjímečnou herečku vidět v seriálu Kriminálka Anděl, kde hraje policejní psycholožku.

Navíc se můžeme těšít i na film Vnučka, který Helenka natáčela letos v létě a bude mít brzo premiéru.

(zdroj a více informací ZDE)